Kontrole spalania w piecach CO

 

 

Ochrona środowiska i ekologia – to tematy bardzo ważne, zwłaszcza dla naszego zdrowia. Są jednak tacy, którzy o nich zapominają albo nie traktują ich poważnie.
Dyżurny Straży Miejskiej często otrzymuje zgłoszenia od mieszkańców, którzy informują o śmierdzącym dymie wydobywającym się z komina, wskazującym na spalanie odpadów przez nieodpowiedzialnego truciciela. Strażnicy miejscy każdorazowo sprawdzają takie informacje, a jeśli ich podejrzenia są podobne przeprowadzają kontrolę spalania w piecach CO lub innych paleniskach. Pozwalają im na to przepisy ustawy o ochronie środowiska oraz upoważnienie organów samorządu terytorialnego wydane na podstawie przepisów ustawy.

Nie są to działania pochopne, gdyż wiążą się z koniecznością wejścia na teren prywatny, jednakże gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że naruszane są przepisy o ochronie środowiska strażnicy korzystają z tych uprawnień. Kontrole takie były przeprowadzone w różnych częściach naszego miasta min. przy ul. Puńcowskiej, Stawowej, Błogockiej.

 

Straż Miejska przypomina że zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach (Dz. U. 2013, poz. 21) kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.